Sähkön pörssihinta pomppaa korkealle - ajoita sähkönkäyttö edullisille tunneille
Kireän pakkassään jatkuessa Fingrid kehottaa ajoittamaan sähkön käyttöä edullisille tunneille. Pitkään jatkunut pakkasjakso voi haastaa sähkötehon riittävyyttä.
Sähköä riittää tällä hetkellä ja sähköjärjestelmä toimii normaalisti, mutta kulutusjouston avulla voimme kaikki auttaa sähkötasapainon ylläpitämisessä.
Pörssisähkön hinta on perjantaina korkealla erityisesti iltapäivällä klo 16-20 välisenä aikana, jolloin pörssisähkön tuntihinta nousee yli kahteen euroon kilowattitunnilta. Kaikki voivat omalta osaltaan osallistua sähkönsäästötalkoisiin, jotta sähkötasapaino säilyy pakkaspäivien yli!
Muutama vinkki, miten kotona voi säädellä sähkön käyttöä:
- Sulje sähköiset mukavuuslattialämmitykset
- Vältä sähköuunin käyttöä ja jätä sähkökiuas lämmittämättä
- Ota sisätilalämmitin pois käytöstä ja vältä auton moottorin esilämmittimen käyttämistä
- Älä lataa sähköautoa hintojen ollessa korkeimmillaan
- Sammuta ulkotiloissa olevat saatto-, räystäs- ja muut lämmitykset mahdollisuuksien mukaan
- Sammuta kaikki sähkölaitteet ja irrota pistokkeesta laturit, joiden käyttö ei ole välttämätöntä juuri nyt
- Alenna sähkölämmittimien asetusarvo mahdollisimman pienelle
- Mikäli on välttämätöntä jatkaa keskeytyksettä tilojen ja käyttöveden sähkölämmitystä, pyri vuorottelemaan laitteiden käyttöä
- Koneellisen ilmanvaihdon tehoa voi alentaa lyhytaikaisesti, mutta palauta tavanomainen asetusarvo, kun sähkötilanne sen taas sallii
Lähde: Motiva
Fingrid toivoo, että kaikki sähkönkäyttäjät omalta osaltaan ovat mukana kulutusjoustossa ja ajoittavat sähkön käyttöä pois illan ja aamun huipputunneilta mahdollisuuksien mukaan.
Sähkön tuntihinnat löydät täältä >